EĞLENCE TEKNOLOJİDE...

  format atma resimli anlatım

  Paylaş
  pesimist
  pesimist
  Admin

  Mesaj Sayısı : 75
  Yaş : 25
  Nerden : Trabzon
  Kayıt tarihi : 18/02/09

  format atma resimli anlatım

  Mesaj tarafından pesimist Bir Çarş. Şub. 18, 2009 8:26 pm

  ForMaT aTmAsıNı biLmeyEnLer iÇhin CapsLı aNLatıM..
  iLk öNce BIOS ayarLarıNı yapıoruz BuNun içhinDe pC aÇıLırken sürekLi DeLeTe Tuşhuna Basıcaz sonrasında karsımıza aşağıdaki gibi 1 Ekran Cıkıcak Bu eKran BIOS' ekrANı oLuy0r..Sonrasın a$ağıdaki Görmüş oldugunuz kırmızı işaretli Advanced BIOS Fatures'e giriy0ruz..


  daHa sonra Karsımıza aşağıdaki gibi bir ekran Çıkıor burdanda First Boot Device'nin uzerine gelip eNTeR'a Basıcaz sonrasında 1 pEnCera acıLıcak ordan CD-ROOM'u sEÇicez we F10 (sawe) diyicez Y (yes) dicez we pC yEniden basLıcak..


  Windows XP Home ve Professional versiyonlarının kurulumunun nasıl yapıldığını adım adım görelim.
  Windows XP CD-ROM'unu takın ve bilgisayarınızın güç düğmesine dokunun.
  Not: Bilgisayar açılırken çıkan ekran sizin bilgisayarınızda biraz farklı olabilir.  Press any key to boot from CD... mesajını göreceksiniz. Herhangi bir tuşa bastığınız anda sistem takılı olan XP CD-ROM'undan sistem dosyalarını yükleyecektir ve kurulum başlayacaktır. Eğer herhangi bir tuşa basmazsanız bir süre sonra sistem harddiskten boot etmeye çalışacaktır.
  Kurulumdan sonra XP CD-ROM'unu cd sürücüde unutanlar karşılarına tekrar kurulum ekranı gelip şok olmasınlar diye alınmış bir önlem...
  CD-ROM'dan açılış yapılıp kurulum işlemi başladı, karşımıza ilk çıkan yazı:
  Setup is inspecting your computer's hardware configuration...  Bir bekleme süresinin ardından, Microsoft'un klasik mavi yükleme ekranı geliyor  Daha sonra Setup is starting Windows mesajı ve Windows XP Professional Setup yada Windows XP Home Setup ekranı:
  ENTER tuşuna basarak devam edersek:
  Windows XP Licensing Agreement yani yazılım anlaşması geldi. F8 tuşuna basarak geçelim.
  Şimdi önemli bir adıma geldik. Diskin bölümlenmesi ve formatlama işlemi.  Eğer disk daha önceden kullanılmışsa veya zaten içinde başka bir işletim sistemi yüklü ise, bu ekranda varolan disk bölümü görünecektir. Ya da yukarıda olduğu gibi Unpartitioned space adı altında bölümleme yapılmamış disk alanı görünecektir. Siz duruma göre varolan bölümü(partititon) seçip Enter ile devam edebilir veya Unpartitioned space'i seçip C tuşuna basarak bu alanı bölümleyebilirsiniz. Şu anda yukarıda gözükmüyor ama bu ekranda varolan bir bölümü silme imkanı da var(bu durumda o bölümün içindeki herşey gider ona göre..).
  Ben önce C tuşu ile bölümledim ve Enter tuşu ile devam ettim.
  Bu ekranda ise hangi dosya sisteminin kullanılacağını soruyor.  seçeneğinizde olacaktır. Böylece o bölümdeki bilgiler de korunmuş olur.
  Bizim ise şimdi iki seçeneğimiz var: FAT veya NTFS.
  FAT Bu dosya sistemi DOS ve W9x'in kullandığı dosya sistemidir. Bu şekilde formatlarsanız, bir DOS disketiyle açtınızda diskinize erişebilirsiniz. Aynı şekilde eğer birden fazla işletim sistemi kullanıyorsanız, mesela bir de W98 yüklü ise, W98 ile açtığınızda bu disk alanını da görüp kullanabileceksiniz.
  İki tane büyük dezavantajı var:
  * Kullandığı dosyalama yöntemi diski 64KB'lık hücrelere bölüyor. Ve bir dosya en azından bir hücreyi kapladığı için, 1KB'lık bir dosya bile oluştursanız diskinizde 64KB yer kaplayacaktır.
  * NTFS sisteminin sunduğu disk ve dizinlere hatta dosyalara erişimin kullanıcı bazında kısıtlanabilmesi özelliğinden mahrum kalacaksınız.
  NTFS DOS disketiyle açınca ve W9x işletim sistemlerinden erişilememesi dışında güvenilir ve XP'nin özelliklerini tam olarak kullanmanıza imkan veren bir dosya sistemi. Bu arada kafanıza belki takılır diye söylüyorum, W9x tarafından erişilemez derken bu ağ üzerinden erişemez demek değil. Aynı makinada birden fazla işletim sistemi varsa bu durum söz konusu olabilir.
  NTFS kullanmanızı öneriyorum ve bende NTFS üzerindeyken Enter ile devam ediyorum.
  Disk formatlanıyor:
  Ve dosyalar CD-ROM'dan diske koplayalanıyor:  Ve sistem yeniden açılacak...:  Bilgisayar açıldığında Windows XP ilk defa Graphical User Interface(GUI) - Grafik kullanıcı arabirimi ile açılıyor:


  Bu adımlarda biz hiçbirşeye elimizi sürmüyoruz, çay, kahve, kakao, salep işte ne varsa....  Şimdi karşımıza önemli bir adım geldi. Eğer Türkçe dışında bir versiyonu yüklüyorsanız(muhtemelen English olanı..) bu ekranda hem Customize düğmesine tıklayarak Türkiye'yi seçmemiz lazım, hem de Details ile Türkçe klavyeyi seçmemiz gerekiyor.  İsminizi ve eğer bir kurumda yükleme yapıyorsanız kurum ismini yazın:  25 haneli Product key'i girin (Windows XP CD-ROM üzerinde-kutusunda yazıyor)  Ağda da görünecek ve ağ üzerinde her bilgisayarda farklı olması gereken Computer name değerini girin.
  Administrator kullanıcısının şifresini girin, Confirm password karşısına aynı şifreyi tekrar girin:  Administrator şifresini boş bırakabilirsiniz ama eğer bir şifre girerseniz bu şifreyi kesinlikle unutmayın, yoksa makinayı açamazsınız.
  Date and Time Settings
  Tarih ve saati kontrol edin, gerekiyorsa düzeltin. Time Zone alanında Türkiyenin GMT +2 olan saat dilimini seçin (Athens, İstanbul...gibi bir ismi var).  Eğer bilgisayarda takılı bir ağ kartı varsa, kurulum işlemi sırasında tespit edilecektir. Bu durumda size altta olduğu gibi Typical settings ile, yani varsayılan ayarlarla birşey sormadan kurulmasını veya Custom settings ile bazı ayarlar yaptırmasını(mesela IP adresini girmek gibi) seçtirecektir. Biz Typical settings'i seçiyoruz, zaten kurulduktan sonra istediğimiz gibi gidip bu ayarları değiştirebiliriz.  Finalizing installation adımı ile kurulum işlemi devam ediyor, yine çay, kahve, kakao ve sahlep...  Restart...:

   Forum Saati C.tesi Mart 23, 2019 11:00 pm